4 класи
15.05.2021
Я у світі
Тема. У КОЖНОМУ КУТОЧКУ СВІТУ СВОЇ ТРАДИЦІЇ І ЗВИЧАЇ
Мета: продовжити ознайомлення учнів з
різноманітністю культур і звичаїв народів; вчити доводити необхідність
толерантного ставлення до різноманітності культур, звичаїв народів; виховувати
повагу до національних традицій, звичаїв та обрядів інших народів.
Хід уроку
Гра «Що спільного, чим відрізняємось?»
— Крім даних від природи біологічних ознак,
люди відрізняються й суспільними рисами, різноманітністю культур і звичаїв.
Якими саме? Наведіть приклади.
— Сьогодні на уроці ви більше дізнаєтеся про
різноманітність культур і звичаїв народів.
ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
— Сучасне
людство налічує тисячі народів, майже 200 держав, понад 6 млрд жителів.
Серед усієї маси людей немає двох однакових осіб. Кожен має свої особливості. Крім
індивідуальних відмінностей, виділяють також групові: сімейні, статеві,
вікові, професійні, національні і т. ін. Будь-яка нація, соціальна група
сприймає із системи загальнокультурних людських цінностей тільки те, що
відповідає духовному настрою, їхньому рівню розвитку, можливостей. Національні
культури стають взаємопов’язаними. Вони впливають одне на одну, посилюється
взаємозв’язок різних країн і народів. Національні риси не можна перебільшувати,
робити їх винятковими. Національні особливості зближують людей, зацікавлюють
людей інших національностей, а не вилучають людей з національного оточення
інших народів, не замикають народи у собі. «Наша
істинна національність — це людство»,— сказав письменник Герберт Джордж Уелс.
Людина повинна виконувати певні правила сумісного співіснування на Землі:
·
Любити і шанувати Землю, яка благословляє
життя й управляє ним.
·
Не ставити себе над іншими живими істотами і
поводитися таким чином, щоб вони не зникали.
·
Бути вдячним рослинам і тваринам за їжу, яку
маємо.
·
Не оскверняти багатств Землі виробництвом
зброї.
·
Не наживатися на багатствах Землі, а
відновлювати їх.
·
Споживати багатства Землі раціонально, бо всі
земляни мають на них однакові права.
— Які народи, що проживають на території
України, ви знаєте? Як ви вважаєте, вони мають однакові з нами права? Як ми до
них повинні ставитися?
— Кожен народ має свою культуру, свої звичаї.
Як проявити повагу до національних традицій, звичаїв та обрядів інших народів?
— Знання культурних цінностей різних народів,
національних свят дозволяє глибше пізнати душу народу, краще порозумітися.
Народи, які проживають в Україні, повинні вивчати українську культуру. Якщо
основою традиції якогось народу є загальнолюдські цінності, то вони
сприймаються всіма народами і потребують толерантного ставлення.
Робота за підручником (с. 145–153)
Прочитайте статті «Новий рік у різних народів» і
«Різдвяні свята» та виконайте завдання
на с. 148.
— Що ви дізналися про святкування Нового року в різних
країнах?
— Розкажіть, що із прочитаного зображено на малюнках
на с. 146 і 147.
— Як святкують Різдво у різних країнах? Розкажіть за
малюнками на с. 148.
Цікаво знати!
— Найбільшими за чисельністю народами у світі є китайці. Їх понад
1 млрд чоловік, та хіндусіанці (живуть
в Індії), їх понад 220 млн чоловік. До
великих також належить й українська нація, яка за кількістю представників
посідає 22-ге місце. У світі українців понад
47 млн, у тому числі на території України
їх проживає 37,5 млн. Близько 10 млн українців живуть за межами своїх історичних
земель: у Росії, США, Канаді, Казахстані, країнах Європи.
— Що нового про різноманітність культур і звичаїв
народів ви дізналися?
— Чому в Україні дуже важливо знати звичаї різних
народів?
— Які приклади звичаїв різних народів, що живуть в
Україні, вам відомі?
— Як потрібно ставитися до культури різних народів?
Підручник (с. 145–153).
13.04.2021, 16.04.2021
Я у світі
Україна і світ.
Опрацювати матеріал підручника на с.130-131.
Переглянути відео та відповісти на запитання на с.131.
Автор відео Олександра Курипка.
19.02.2021
Я у світі
Тема. БАТЬКИ ЗОБОВ’ЯЗАНІ — ДІТИ ЗОБОВ’ЯЗАНІ
Мета: розширити уявлення учнів про взаємні
обов’язки батьків і дітей; виховувати любов і повагу до всіх членів родини,
бажання прагнути злагоди у сімейних стосунках.
Хід уроку
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, якими є
взаємні обов’язки батьків і дітей.
— Як ви розумієте вислів взаємні обов’язки?
— Чи маєте ви обов’язки у сім’ї?
— Якими, на вашу думку, є обов’язки батьків у
сім’ї?
Читання уривка із книжки розповідей для
маленьких дітей Л. Толстого
— Поміркуйте, як письменник закінчив цю
повчальну історію.
(...стара стала, і лягла на піч, і усе спала.
І внучка пекла, мила, шила, ткала і пряла на бабусю.)
— Яка виросла внучка?
— У кого вона вчилася вести господарство?
Висновок. Батьки і
діти зобов’язані надавати взаємну моральну підтримку та матеріальну допомогу
одне одному.
— З давніх-давен в українських родинах
панувало шанобливе ставлення до традицій попередніх поколінь, повага до
старших, звичай спільного розв’язання важливих питань. Українці поважали
померлих пращурів, дбали про визначення свого родоводу, прагнули злагоди у
сімейних стосунках, з любов’ю та ніжністю ставилися до дітей. У народі казали: «Від родини йде життя людини», «Без сім’ї нема
щастя на землі».
— Чи люблять вас батьки?
— За що вони вас люблять?
— Як ви гадаєте, якби ви були менш розумними,
менш слухняними, менш красивими, чи перестали б ваші батьки любити вас?
Висновок. Ваші батьки
люблять вас не за якусь певну рису, а тому, що ви — їхня дитина. — Кожна
дитина має право на батьківську любов. Коли ви виростите і будете батьками, ви
теж будете любити своїх дітей, вчити їх людяності, працьовитості, шанобливості
до людей, дисциплінованості.
Але не можна учити і підтримувати дисципліну
жорстокістю і приниженням. Ніхто і ніколи не сміє мучити й ображати дитину.
Учитель, вихователь повинні поважати дітей,
бути добрими, терплячими. Якщо дитина погано вчиться або пустує, її не можна
ображати, а тим більше — бити.
А як виховували у давнину? Раніше вважали, що
дитина без биття не вивчиться і що гарні манери й вихованість треба вбивати
різкою, силою. Але тепер уже всі зрозуміли, що можна вчити і виховувати дітей
добром.
— Ви, звісно, любите і поважаєте своїх
батьків. А як ваші тато й мама, бабуся та дідусь ставляться до вас?
— Але інколи зустрічаються дорослі, які ніби
забувають, що діти — це такі самі люди, як вони, і мають усі права. Такі
дорослі можуть образити чи навіть ударити хлопчика або дівчинку. Вони зовсім не
піклуються про здоров’я, відпочинок, освіту навіть своєї дитини, недбало
ставляться до неї, брутально поводяться.
— Як ви гадаєте, чому дитині гарно жити в
сім’ї?
Опрацювання оповідання В. Сухомлинського «Подарунок нерідній дочці»
В одного чоловіка були три рідні дочки й
четверта — нерідна.
Поїхав батько в місто, купив дочкам
подарунки.
Сидять дівчатка перед батьком, чекають,
затамувавши подих, що ж він кожній привіз.
— Це тобі,— витяг батько з мішка гребінець і
дав першій рідній дочці.
— Це тобі,— витяг разок намиста і дав другій
рідній дочці.
— Це тобі,— витяг з мішка три стрічки в косу
й дав третій рідній дочці.
— А це тобі,— витяг батько з мішка барвисте
шовкове плаття і дав нерідній дочці.
Зраділа нерідна дочка та й міряє плаття, а батько тим
часом цілує кожну рідну дочку й про здоров’я питає.
А нерідна бачить, що батько цілує рідних, поклала
плаття та й жде: ось і до мене ж підійде батько, поцілує й про здоров’я спитає.
Ждала-ждала та й не діждалась.
— Які подарунки привіз тато?
— Чому четверта донька не діждалась поцілунку батька?
— Не всі малята, які народжуються у наш час, ростуть і виховуються в сім’ї.
Діти, від яких відмовляються батьки відразу
після народження, знаходяться у спеціальних будинках для малюків. Держава бере
на себе відповідальність за виховання таких дітей.
Як ви шануєте своїх батьків, віддячуючи за їх ласку і піклування?
— Шанування батьків — один із найсвятіших обов’язків людини, одна з
найголовніших заповідей людського життя.
«Шануй батько й неньку, буде тобі скрізь гладенько» — навчає народна
мудрість. Вона втілена і у головному законі нашої держави — Конституції України. У статті 51 записано: «Батьки зобов’язані утримувати дітей до їх
повноліття. Повнолітні діти зобов’язані піклуватися про своїх непрацездатних
батьків».
— Чи можете ви вже зараз піклуватися про своїх рідних? Як саме?
Робота за підручником (с. 98–103)
Прочитати статтю «Батьки зобов’язані — діти зобов’язані» та виконати
завдання на с. 98.
— Про що піклувалися батьки по відношенню до своїх дітей?
— Які їхні обов’язки?
— Хто такі діти-сироти?
— Як держава піклується про них?
Прочитати статтю «Поважай старших» і виконати завдання на с. 100.
— Про який найголовніший обов’язок дітей перед батьками ви дізналися?
— Прочитайте у підручнику Закон про спокійну старість, що склали діти.
— Чому діти назвали ці правила Законом?
— Продовжіть перелік цих правил.
Прочитати казку «Закон роду».
— Який закон порушив герой казки?
— Чому він так учинив?
— Який закон ухвалила громада?
Виконати
завдання на с. 102.
Опрацювати розповіді учнів «Найдорожче слово» і «Про мою
маму» та виконати завдання на с. 103.
Робота над
прислів’ями
— Пригадайте народні прислів’я, у яких ідеться про
відносини батьків і дітей. Яка роль батьків у житті дітей?
·
Яке дерево, такі в нього квіточки, які батьки,... (такі
їхні діточки).
·
Який корінь, такий пагінець, які самі,... (такі й
сини).
·
Який дуб, такий тин,... (який батько, такий син).
·
Які самі,... (такі й сини).
·
Яка гребля, такий млин,... (який батько, такий син).
·
Не навчив батько — ... (не навчить і дядько).
·
У дитини заболить пальчик, ... (а у мами — серце).
·
Рідна мати однією рукою б’є своє дитя, ... (а іншою
гладить).
Читання притчі
В одній сім’ї жили мати, донька й онука. Мати
занедужала. Від тяжкої хвороби не могла старенька навіть підвестися з ліжка.
Донька спочатку приділяла хворій багато уваги, а потім (хвороба тривала
більше року) почала нарікати й відмовлялася від обов’язку доглядати за
матір’ю. У кімнаті, де лежала немічна старенька, все покрилося пилом й стояв
неприємний запах, що розповсюджувався на весь дім. Мати запропонувала своїй
дочці принести із сараю стару драбину, щоб, поклавши на неї бабусю, віднести
хвору до комори. Поклали вони стареньку й винесли з хати. Після цього онука
взяла драбину й обережно поставила в сарай. Мати їй і каже: «Навіщо, доню, ти
поставила драбину на місце, вона дуже стара і її потрібно викинути». А дочка
їй і відповідає: «Нехай, мамо, вона ще постоїть, а то коли ти постарієш, не
буде на чому тебе винести до комори...».
— Поміркуйте, як слова доньки вплинули на поведінку
матері?
— Чому так важливо піклуватися про спокійну старість
наших рідних?
— Коли виникають права та обов’язки дітей та батьків?
— Чому права та обов’язки дітей та батьків мають
взаємний характер?
— Як повинні поводитися батьки і діти, щоб сім’я була
щасливою?
— Ви запам’ятали взаємні обов’язки батьків і дітей. Я
бажаю вам не забувати про них протягом усього свого життя.
Любіть своїх батьків, говоріть їм теплі слова, а вони
ще більше дбатимуть про вас, любитимуть як найдорожчий скарб.
Підручник (с.
98–103).
Пригадати все хороше, що батьки роблять для дітей,
а потім написати лист любові до своїх батьків (або комусь одному з них).
19.01.2021, 22.01.2021
Я у світі
Мета: розширити уявлення про роль людини в суспільстві; розвивати впевненість у собі; виховувати повагу до себе, до всіх людей.
Хід уроку
— Сьогодні на уроці ти дізнаєшся більше
про правила життя в суспільстві.
— Жодна людина не існує
сама по собі. Кожен із нас може жити лише серед людей і пов’язаний із ними безліччю найрізноманітніших стосунків. Тому, здійснюючи
певний учинок, вона зачіпає інших людей — прямо або опосередковано. При
здійсненні вчинку і дій потрібно правильно оцінити міру «впливу» і «дії» на
інших людей.
Моральні норми і правила в суспільстві людей існували
з давніх-давен. Первісні люди розповсюджували дії моральних норм тільки на
представників свого роду чи племені. Чужих вважали небезпечними. По відношенню
до них жодні моральні норми не діяли.
Минав час, і звичаї, а з ними — й моральні
правила змінювалися. Стверджувалася думка про спільність усіх людей, про їх
єдність.
Певні норми моралі у всі часи визнавали
загальнолюдськими, тобто притаманними будь-якому суспільству, будь-якій
культурі, незалежно від рівня її розвитку. Основу загальнолюдської моральності
складає «золоте правило»: «Думай про іншого».
У нашій країні людина,
її життя та здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнають
найвищою соціальною цінністю. Так записано у Конституції України — Основному
Законі держави.
Попрацюй з підручником (с. 88–90)
Прочитай статтю «Людина живе в
суспільстві» та виконай завдання на с.
89.
Потім прочитай статтю «Найголовніший
закон».
— Які права громадян України ти знаєш?
— Які обов’язки є у тебе як у громадянина України?
Дай відповідь на запитання на с. 90.
В одній оселі жила вдова з дочкою. А разом
з ними — її небога. З дня на день тітка і двоюрідна сестра шукали способу, як
згубити Добру Троянду. Вони її били, мучили голодом.
Одного холодного ранку Зла Колючка
забажала дістати фіалок.
З л а К о л ю ч к а. Добра Трояндо,
принеси лісових фіалок. Я хочу ними прикрасити своє волосся.
Добра Т р о я н д а. Але, люба сестро, я
ніколи не чула, щоб фіалки розпускалися під снігом.
З л а К о л ю ч к а. Ти смієш мені
перечити, коли я наказую! Якщо ти зараз не підеш у ліс, якщо не принесеш мені
фіалок, я заб’ю тебе до смерті.
Т і т к а. Ми тебе годуємо, одягаємо, а ти
ще базікаєш!
Тітка схопила дівчину за плечі, виштовхала
з хати й зачинила двері.
— Як тітка поводилася з небогою?
— Які права людини порушила тітка?
Дай відповіді на запитання:
1. Який документ про права дітей прийнятий у 1989
році?
б) Закон України про охорону дитинства.
2. Як називається Основний Закон України, де записані
всі права та обов’язки?
б) Конвенція прав дитини;
в) Конституція України.
3. Те, що ти повинен робити, щоб бути корисним собі та іншим,— це:
б) обов’язок.
4. Те, що ти можеш робити,— це:
б) право.
— Де записані закони для дітей?
— Якими правами ти користуєшся?
— Чи порушували твої права в школі, у родині?
— Куди можна звернутися за допомогою? (Про факти жорстокого поводження з дітьми повідомляйте у службу у справах неповнолітніх чи соціальну службу, або зателефонуйте на Всеукраїнську дитячу лінію «Телефон довіри: 8-800-500-21-80»).
Доброго дня, діти!
З 11.01.21 по 22.01.21 працюємо дистанційно.
Будь ласка, ознайомтеся із завданнями.
Я у світі.
Тема. Вчимося любити свою Батьківщину( с.82-88)
Мета. поглибити знання про нашу державу — Україну, формувати нацiональну свiдомiсть; розвивати пiзнавальний iнтерес; сприяти вихованню почуття любовi до рiдного краю.
Любі діти! Рада вас вітати.
Щастя і добра
Всім вам побажати.
Посміхніться всім довкола:
Сонцю, небу, квітам, людям.
І тоді обов’язково
День для всіх щасливим буде.
- А над якою темою ми будемо працювати сьогодні на уроці, дізнаєшся, прочитавши вірш Л. Кириченко
«Україно моя».
Різні в світі є країни,
різні люди є на світі.
Різні гори, полонини,
різні трави, різні квіти…
Є з усіх одна країна
найрідніша нам усім.
То – прекрасна Україна,
нашого народу дім.
Там шумлять степи безкраї,
наче вміють говорити.
Там ясніше сонце сяє,
там солодше пахнуть квіти...
Різні в світі є країни,
гарні є, є і багаті,
та найкраще в Україні,
бо найкраще в рідній хаті.
- Про що цей вірш?
- Так про що піде мова на сьогоднішньому уроці? (Про Україну – нашу Батьківщину).
- А що таке Батьківщина? Які асоціації виникають у тебе, почувши це слово?
(побудуй асоціативний кущ до слова «Батьківщина») .
- Давай з’ясуємо, яке головне слово у вислові «любити Батьківщину»? (Любити)
- А що воно означає?
Любов — найвище в світі почуття,
Вона не має меж — безкрая.
З любові починається життя,
Вона усе найкраще починає.
Любов – почуття глибокої сердечної прив’язаності до чого – небудь. Любов до країни своєї.
Повернемося до асоціативного куща. Які з цих слів виражають вузьке поняття Батьківщини, а які - широке? Батьківщина – це земля, на якій ти народився, де народилися і твій дід, і твій батько, і всі ми.
Коли дивитися на карту, то можна побачити і гори Карпати, і Дніпро, і Чорне море, і Дністер. Це все - твоя Батьківщина. А крізь наше вікно видно лише шкільне подвір’я, дерева, вулицю, будинки нашого міста. Саме з таких невеличких куточків і складається Батьківщина.
· Так в чому проявляється наша дитяча любов до Батьківщини?
(Любити Україну (дієво – значить діяти) – наполегливо вчитися, берегти природу та історичні і духовні пам’ятки нашого народу, бережно використовувати воду, газ, електроенергію, поважати свій народ, з пошаною ставитися до державних символів, примножувати багатства, вивчати історію рідного краю, традиції, культуру, бережно ставитися до свого здоров'я, здобувати знання, багато знати, вміти, щоб ваші душі були відкриті для добра і любові, бо ж вам будувати майбутнє нашої держави, старанно оволодівати знаннями рідної мови).
Ще більше розширимо наші знання про любов до Батьківщини, працюючи з підручником . Прочитай текст «Таємниці географічних назв» с.86-88.
- А що значить «Таємниці географічних назв»?
Любов до Батьківщини передається не тільки в піснях, віршах, на полотнах, в усній народній творчості, а й тому, який зміст (значення) люди вкладають у географічні назви.
Виконай завдання:
1. Розтлумач, яке прислів’я про малу батьківщину, а яке про велику Батьківщину.
Кожному мила своя сторона.
Без верби і калини нема України.
Де не є добре, а вдома краще.
Україна - рідний край , про її добробут дбай.
2.Добери якомога більше прикметників до слова «Батьківщина» (люба, кохана, дорога, прекрасна, рідна, єдина і т.д.).
3.Користуючись словами для довідки, встав пропущені слова.
ВІРШ ПРО УКРАЇНУ
Ось небо блакитне і сонце в зеніті!
Моя Україна найкраща у ….
Моя Україна – це ліс і озерця,
Безмежні степи і чарівні …
Красиві пейзажі і гори високі,
Маленькі струмочки і річки…
Сади чарівні, мальовничії села,
Моя Україна – це пісня …
Це щира, багата, як світ її мова,
Крилата така, мелодійна …
Слова для довідок: весела, глибокі, світі, чудова, джерельця
Домашнє завдання:
Опрацюй с.82-88, дай відповіді на запитання.
Склади розповідь «За що я люблю свою Батьківщину».
Підготуй інформацію про походження любої географічної назви рідного краю.
Коментарі
Дописати коментар